intymnosc

czwartek, 24 lutego 2011

Apteka Afrodyty.


" Afrodyta opuściła Cypr i wstąpiła do wonnej świątyni na Pafos, gdzie miała swój wonny ołtarz. Po wejściu do środka zamknęła świetliste wrota, a Gracje wykąpały ją i namaściły poświęconą oliwką, taką, jakiej bogowie zawsze używali, pachnącą słodką ambrozją. 



w/g Homera



Opisane aromaty należą do najbardziej popularnych w aromaterapii i naturalnych perfumach.
Przy pierwszym zetknięciu mogą pachnieć dziwnie - głównym powodem jest ich bardzo silne stężenie i dopiero w procesie rozcieńczania przypominają naturalne zapachy roślin z których są wykonane. 
Już w procesie zbierania roślin zmienia się ich zapach.
Inaczej pachną świeżo zerwane rośliny, a inaczej podsuszone.
Zachwycające kwiaty - te olejki otrzymuje się głównie z kwiatów, a zapachy pochodzą 
z kwiatostanu.







Róża damasceńska
Rosa damascena







Źródło uzyskiwania olejku: 
Destylacja świeżych płatków róży damasceńskiej, pierwotnie występującej na Bliskim Wschodzie, obecnie uprawia się ją głównie w Bułgarii. Woda różana jest ubocznym źródłem destylacji.

Natura olejku: 
Niemal bezbarwny płyn tężejący podczas chłodzenia. Aby esencja przybrała stan ciekły, należy rozcierać buteleczkę w dłoniach lub wstawić do kubka z letnią wodą na pół minuty. Nie należy umieszczać buteleczki w bardzo gorącej wodzie ponieważ temperatura może zepsuć olejek.

Zapach i działanie olejku: 
Słodki, soczysty i aksamitny aromat z nutą wanilii i goździka. Wzbudza ciepłe, uderzające do głowy wrażenie. Aromat ma także właściwości antydepresyjne i jest uważany za afrodyzjak.

Zastosowanie terapeutyczne:
 
Pielęgnacja skóry (wszystkich rodzajów cery), popękane naczynka, wyprysk, palpitacje, gorączka sienna, słabe krążenie krwi, nieregularne miesiączkowanie, schorzenia macicy, depresja i inne choroby wywołane stresem.

Dobrze łączy się z olejkami: 
Większością olejków, zwłaszcza esencjami cytrusowymi i olejkami sandałowymi. Używaj w bardzo małych ilościach, ponieważ ma niezwykle intensywny zapach.

Mity i działanie magiczne: 
Słowo róża (rosa) pochodzi z greki, od słowa rodon (czerwony), i dawna róża miała ciemnoczerwoną barwę, co było podstawą mitu, że pochodzi od krwi Adonisa. Była poświęcona Afrodycie, żaden napój miłosny czy wabiące perfumy nie mogły się obyć, bez kilku kropli esencji różanej - a przynajmniej bez wody różanej. Safona, starożytna poetka grecka, nazwała różę 
" królową wszystkich kwiatów".

Cena i dostępność olejku:
 
Bardzo kosztowny olejek, jest dostępny najczęściej u wyspecjalizowanych dostawców i doręczany pocztą w sprzedaży wysyłkowej.

OSTRZEŻENIA:
Wystrzegaj się stosowania w początkowym okresie ciąży.

Brak komentarzy: