intymnosc

piątek, 25 lutego 2011

Wielka moc ziół.

Od tysięcy lat używa się ziół w celach kulinarnych i leczniczych.






Lawenda
Lavandula angustifolia








Źródło uzyskiwania olejku: Destylacja świeżych kwitnących kłosków krzewinki rosnącej w okolicy śródziemnomorskiej. Roślina jest uprawiana na całym świecie, ale olejek produkuje się we Francji, Hiszpanii i Bułgarii.

Natura olejku: 
Od bezbarwnej do jasnożółtej cieczy o konsystencji wody lub alkoholu.

Zapach i działanie olejku:
 

Słodki, kwiatowo -ziołowy aromat. Ma działanie poprawiające samopoczucie, uspokajające i odświeżające. W zasadzie nie uważa się go za afrodyzjak, to jednak od czasu do czasu możesz sobie przygotować kąpiel z olejkiem lawendowym, pachnącym zmysłową i miodową nutą.

Zastosowanie terapeutyczne: 
Pielęgnacja cery (każdego typu), trądzik, grzybica między palcowa, oparzenia, łupież, ból ucha, stany zapalne, ukąszenia i użądlenia owadów, wszy głowowe, łuszczyca, grzybica dermafitowa, świerzb, oparzenia słoneczne, rany, schorzenia układu oddechowego, zapalenie pęcherza moczowego, zespół napięcia przedmiesiączkowego, grypa i przeziębienia, depresja, bóle głowy i inne schorzenia wywołane stresem.

Dobrze łączy się z olejkami: 
Ze wszystkimi kwiatowymi i cytrusowymi.

Mity i działanie magiczne:
 

Nazwa pochodzi od łacińskiego lavare, co oznacza 
" myć ", dlatego że starożytni Rzymianie moczyli liście i łodygi rośliny w wodzie do kąpieli. W Afryce Północnej kobiety używają lawendy jako amuletu przeciw złemu traktowaniu ich przez mężów. W magicznych obrzędach lawendę stosuje się w celu odpędzenia choroby i wzmocnienia psychicznego oraz przywołania spokoju.

Cena i dostępność olejku: 
Bardzo niska cena, powszechnie dostępny.

Brak komentarzy: